Adaptacja projektu domu przez architekta. Co to jest?

2018-12-27

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Zanim jednak przystąpimy do realizacji takiego projektu, należy poddać go adaptacji. Czym dokładnie jest adaptacja gotowego projektu domu?

 

Dzisiaj gotowe projekty domów jednorodzinnych można znaleźć w internecie w bardzo szerokim wyborze. Do dyspozycji mamy mnóstwo projektów domów nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych, domów mniejszych i dużych, tych parterowych, z poddaszem użytkowym oraz piętrowych – jest w czym przebierać.

 

Gotowe projekty zyskały tak dużą popularność przede wszystkim za sprawą swoich przystępnych cen i łatwej dostępności. Projekty te przygotowuje także architekt Warszawa https://fourdesign.pl/ czy z biura w innym mieście, ale powielane są one w wielu egzemplarzach. W rezultacie cena projektu gotowego jest tak niska i można sprzedawać je od ręki – bez czekania na wyrysowanie ich od nowa.

 

Zanim jednak zdecydujemy się na zakupienie gotowego projekty domu jednorodzinnego, musimy pamiętać o tym, że koszt samego projektu na stronie sprzedającego to jeszcze nie wszystko. Projekt gotowy musi być poddany adaptacji.

 

Czym jest adaptacja gotowego projektu architektonicznego?

Pod pojęciem adaptacji znajdują się specjalne prace mające na celu dostosowanie gotowego projektu domu do działki, na której ma się on znaleźć.

 

Każda działka jest nieco inna, wobec tego zrealizowanie na niej gotowego projektu bez wcześniejszej adaptacji nie będzie po prostu technicznie możliwe.

 

Adaptacja projektu dopasowuje projekt gotowy do:

·        wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu

·        warunków posadowienia budynku na podstawie badań geotechnicznych gruntów

·        stref obciążeń konstrukcyjnych

·        indywidualnych oczekiwań klienta, gdy chce on wprowadzić w gotowym projekcie jakieś zmiany

·        opinii oraz pozwoleń od urzędów i instytucji

 

Zatem bez adaptacji projektu gotowego nie będzie można przystąpić do realizacji budowy domu jednorodzinnego.

 

Kto wykonuje adaptację projektu gotowego?

Za adaptację projektu gotowego odpowiedzialny jest architekt Warszawa czy też specjalista z innej miejscowości.

 

Architekt prowadzący adaptację musi posiadać ku temu odpowiednie uprawnienia oraz musi należeć do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Najczęściej klienci decydujący się na gotowy projekt domu jednorodzinnego wybierają miejscowych architektów, ponieważ posiadają oni wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie na danym terenie.

 

Dobry architekt adaptujący może nie tylko zaadaptować dla klienta projekt domu, ale również może zapewnić mu dostęp do szerokiej gamy innych usług, na przykład:

 

·        wypełnienie odpowiednich wniosków, na przykład przygotowanie wniosku o pozwolenie na budowę

·        załatwienie wymaganych dokumentów

·        doradztwo przy wyborze odpowiednich materiałów czy ekipy budowlanej

 

Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów takich jak „architekt Warszawa”, można od razu zapoznać się z ofertami biur architektonicznych – także tych, które zajmują się prowadzeniem adaptacji projektów gotowych.