Miejsce realizowania terapii integracji sensorycznej

2018-12-17

Problemy z integracją sensoryczną są dobrze rozpoznane a jednocześnie mogą być skutecznie niwelowane poprzez realizowanie odpowiednich terapii. Jednocześnie zaburzenia takie mogą pojawiać się na różnym etapie życia dziecka. Najczęściej problemy z integracją sensoryczną można zaobserwować u dzieci do siódmego roku życia.

 

Występowanie problemów z integracją sensoryczną nie powinno być lekceważone przez rodziców, gdyż prowadzić do może do znacznie wolniejszego rozwoju dziecka oraz wolniejszego zdobywania umiejętności na poszczególnych etapach rozwoju. Natomiast podjęcie indywidualnie dopasowanej terapii integracji sensorycznej pozwala na poprawienie funkcjonowania dziecka oraz zwiększenie umiejętności zdobywania nowych umiejętności. U dzieci z największymi problemami z integracją sensoryczną może dochodzić między innymi do zaburzeń rozwoju takich umiejętności jak pisanie, malowanie. Zaburzenia dotyczą zarówno zdolności manualnych a także ruchowych. Określenie tego czy u dziecka występują problemy z integracją sensoryczną wymaga konsultacji ze specjalistą. Tacy specjaliści to terapeuci, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające zrealizowanie kursów dwustopniowych, które pozwalają na zdobywanie niezbędnych dla terapeuty zajmującego się integracją sensoryczną kompetencji. 

 

Odpowiednio wybrany gabinet

W ramach realizowania terapii integracji sensorycznych niezbędne jest zapewnienie w gabinecie czy ośrodku odpowiednich warunków. Tego rodzaju warunki mają zapewnić możliwość prowadzenia zabaw z dzieckiem czy wykonywania przez dziecko zadań, które pozwalają na naukę przez dziecko tego jak rozpoznawać poszczególne bodźce sensoryczne. Jednocześnie nauka odbywa się również poprzez takie zadania, które pozwalają na nabywanie umiejętności przez dziecko, z którymi normalnie dziecko ma problemy. Dotyczyć to może choćby zdolności manualnych, ruchowych czy pisania. Niezbędne jest z tego powodu by wybierany ośrodek czy gabinet posiadał do realizowania terapii odpowiednie warunki. W gabinetach najczęściej jest odpowiednia sala integracji sensorycznej http://www.trampolina-dzieci.pl/oferta/integracja-sensoryczna/, która pozwala na realizowanie poszczególnych zabaw z dzieckiem. 

 

Wybór odpowiedniego gabinetu

Gdy wybiera się gabinet, gdzie mają być realizowane konsultacje dotyczące integracji sensorycznej dobre jest zapoznać się z różnymi ofertami. Pozwala to na wybranie takiego gabinetu, który jest dobrze oceniany przez rodziców. Jednocześnie można również sprawdzić warunki dostępne w poszczególnych gabinetach. W ten sposób może być wybrany gabinet, gdzie dostępna jest sala integracji sensorycznej, która jest odpowiednio przygotowana, a także komfortowa w zakresie realizowania w niej terapii z dzieckiem. Obecnie wstępnie można zapoznać się z poszczególnymi ośrodkami oraz gabinetami za pośrednictwem Internetu. Pozwala to na wybranie takiego gabinetu terapii integracji sensorycznej, który gwarantuje poprzez odpowiednie warunki oraz doświadczonych terapeutów realizowanie w skuteczny sposób indywidualnie dopasowanych do problemów rojowych dziecka terapii.