Projektor multimedialny

2019-07-29

Projektor multimedialny zwany inaczej rzutnikiem projekcyjnym jest urządzeniem optycznym, które służy do wyświetlania obrazu na ścianie lub na ekranie projekcyjnym na podstawie otrzymywanego sygnału. Źródłem takiego sygnału może być laptop, kamera, komputer lub odtwarzacz DVD. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego projektora multimedialnego.


Funkcje projektora multimedialnego

Mało kto wyobraża sobie salę konferencyjną bez projektora multimedialnego. Jest to urządzenie, które powinno również stanowić wyposażenie każdej sali szkolnej. Rzutniki multimedialne są niezbędne, jeśli chcemy przeprowadzić prezentację mobilną lub np. wyświetlić film podczas imprezy plenerowej. Projektory są również wykorzystywane jako element wyposażenia kina domowego.   


Jak działa projektor multimedialny?

Rzutnik multimedialny składa się ze źródła światła i układu optycznego, który formuje odpowiednią wiązkę światła. Nowoczesne projektory multimedialne wyświetlające obrazy używają równoległej wiązki światła jako nośnika obrazu. Efektem rozbieżności strumienia światła jest umieszczenie przedmiotu blisko źródła światła. Dzięki temu uzyskujemy spore powiększenie obrazu na ekranie.


Jak wybrać odpowiedni model projektora multimedialnego?

Zastanawiając się nad wyborem projektora multimedialnego do szkoły, biura lub do kina domowego należy zwrócić uwagę na parametry techniczne danego sprzętu. Najważniejsze elementy to między innymi: technologia przetwarzania obrazu, jasność, rozdzielczość, kontrast oraz żywotność lampy. Przy zakupie projektora multimedialnego należy też zwrócić uwagę na: wielkość odtwarzanego obrazu, odległość projekcji, poziom hałasu czy korekcję efektu trapezowego. Ważna jest również waga całkowita tego urządzenia.                                                          


Jednak, aby wybrać najbardziej odpowiedni model projektora multimedialnego należy zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie. Nie ma idealnych urządzeń, które będą spełniały swoją funkcję zarówno w kinie domowym i jednocześnie w sali konferencyjnej.


Rodzaje projektorów multimedialnych

Rodzaj projektora wiąże się bezpośrednio z proporcją wyświetlania. Dla kina domowego wybiera się najczęściej format 16:9, czyli panoramiczny. Natomiast format 4:3 najczęściej znajduje zastosowanie w firmach, ponieważ większość rzutników biznesowych jest kompatybilna z komputerami PC. Hitem na rynku stało się wprowadzanie przez producentów projektora multimedialnego o proporcjach 16:10. Większość laptopów to komputery z panoramicznymi matrycami, które współgrają z projektorem multimedialnym.


Projektory multimedialne a ANSI lumeny

Najważniejszy czynnik, jaki powinien być brany pod uwagę to jasność lampy. Określany jest ilością ANSI lumenów. Do kina domowego jasność lampy powinna być najniższa, gdyż projekcje mają miejsce zwykle w zaciemnionych pomieszczeniach. Większą jasność powinny mieć rzutniki przenośne. Znajdują się pośrodku skali jasności. Projektory stacjonarne muszą być najjaśniejsze, ponieważ najczęściej wyświetlają obraz w oświetlonych salach.


Parametry projektorów multimedialnych

Jednym z ważnych parametrów jest kontrast. Odpowiada za jakość i głębokość kolorów podczas wyświetlania obrazu. Większa jasność oznacza niższy kontrast. Najlepiej będzie jeżeli projektor multimedialny będzie zawierał kontrast na poziomie nie mniejszym niż 6000:1-7000:1.


Jeśli chodzi o rozdzielczość rzutnika multimedialnego do kina domowego powinna wynosić co najmniej 1280x720 (WXGA). Panoramiczne projektory multimedialne wykorzystywane w biznesie mają rozdzielczość 1280x800 (czyli mocno zbliżoną do 720p). Należy zwracać uwagę wyłącznie na rozdzielczość natywną. Rozdzielczość kompresowana oznacza, że projektor multimedialny przyjmuje sygnał, ale przeskaluje go w dół do rozdzielczości natywnej.


Należy też zwrócić uwagę na żywotność lampy, na którą wpływają warunki codziennej pracy projektora multimedialnego. Zalecane jest czyszczenie filtrów co kilkaset godzin. Rzutniki multimedialne posiadają lampy wystarczające na około 2000h normalnej pracy lub 3000h w trybie ekonomicznym.