Switche – przełączniki sieciowe. Co to jest?

2018-12-19

Chociaż często korzystamy z nich na co dzień, nie zdajemy sobie z tego sprawy. Switche, czyli przełączniki sieciowe są obecnie używane w praktycznie każdej sieci komputerowej.

 

Pierwsze przełączniki sieciowe zaczęły być stosowane w 1990 roku. Zostały wprowadzone do użycia przez firmę Kalpana. Dzisiaj w użyciu znajduje się szeroka gama tego rodzaju komponentów. Co warto o nich wiedzieć?

 

Czym jest switch?

Przełącznik, komutator czy też switch – tymi właśnie terminami określa się urządzenia, które mają na celu połączenie ze sobą segmentów siec komputerowej w modelu ISO/OSI dla łączy danych.

 

Głównym zadaniem przełączników sieciowych jest przekazywanie ramki (pakietu telekomunikacyjnego, czyli jednostki informacji) pomiędzy segmentami sieci wraz z doborem portu przełącznika.

 

Przełączniki nazywane są również wieloportowymi mostami albo inteligentnymi koncentratorami, ponieważ mają na celu przekazywanie ramek do docelowego segmentu sieci, działają w trybie dupleks o raz pozwalają na połączenie wielu segmentów sieci w gwiazdę.

 

Dzięki zastosowaniu switchy sieci komputerowe mogą działać jeszcze efektywniej – wspierają ochronę, szybkość i efektywność przekazywania danych.

 

Switch – jak to działa?

Switch, czyli przełącznik w sieci Ethernet zajmuje się analizowaniem adresów MAC nadawców i odbiorców dla przychodzącej ramki.

 

Gdy przełącznik otrzymuje informację o adresie MAC odbiorcy w tablicy skojarzeń. Gdy adres nie jest dostępny w tablicy, wtedy ramka wysyłana jest na wszystkie porty bez tego źródłowego.

 

Przełączniki używane są również w wydzielaniu wirtualnych sieci lokalnych. Odpowiadają wtedy za przekazywanie ruchu z portu w danej sieci i mogą być wtedy przepisane do wirtualnych sieci lokalnych statycznie lub z wykorzystaniem adresów MAC.

 

Przekazywanie ramek przez przełączniki sieciowe może odbywać się na kilka różnych sposobów. W przypadku przełączników zarządzanych istnieje możliwość określenia najbardziej odpowiedniego trybu przekazywania ramek.

 

Tryby przekazywania ramek przez switche:

·        cut-through – przekazywanie odbywa się najprędzej, z najmniejszym opóźnieniem, ramki są przekazywane bez sprawdzania ich poprawności

·        store and forward – w tym przypadku ma miejsce największe opóźnienie, ponieważ przed przesłaniem sprawdzane są sumy kontrolne ramek

·        fragment free – jest to metoda pośrednia pomiędzy powyższymi, dochodzi wtedy do sprawdzenia poprawności nagłówka ramki

·        przełączanie adaptacyjne – w tym przypadku dobierany jest jeden z powyższych wariantów na podstawie obecnego obciążenia

 

Gdzie można zakupić przełączniki sieciowe – switche?

Obecnie dostarczaniem przełączników zajmuje się wiele firm. Jednym z popularnych rozwiązań w tym właśnie zakresie są switche Cisco https://itencio.com/pl/rozwiazania-sieciowe/switche.html, które dostępne są w wielu różnych wariantach do wyboru.

 

Tam, gdzie liczy się niezawodny dostęp do sieci, wybierane są switche Cisco Catalyst 9000, które mogą spełnić wymagania każdego klienta. Doskonale sprawdzają się jako wsparcie nowoczesnych technologii mobilnych oraz w chmurze, a przy tym są proste i wygodne w użytkowaniu.