Zarządzanie nieruchomościami a administrowanie nieruchomości

2019-04-05

Zarządzanie nieruchomościami to ostatnimi czasy coraz popularniejsze hasło na kartach przeglądarek internetowych, gdzie przeglądać możemy zarówno informacje dotyczące firm oferujących takie usługi jak i możliwe jest uzyskać kilka informacji na temat obowiązków i zadań, którymi zajmuje się zarządca nieruchomości.


Na początek warto wspomnieć oraz rozgraniczyć dwie funkcje, którymi są zarządca nieruchomości oraz administrator nieruchomości. O ile w przypadku pierwszej profesji, zarządca może wykonywać obowiązki administratora, o tyle administrator nie posiada wystarczających kwalifikacji, aby pełnić rolę zarządcy nieruchomości, dlatego zajmuje się bieżącymi sprawami, związanymi z nieruchomością, a dokładniej mówiąc z tym czym jest zarządzanie nieruchomościami http://edyl.pl/.


W związku z czym zadania administratora sprowadzają się do monitorowania jakości usług świadczonych przez firmy odpowiedzialne za dostarczanie mediów, takich jak: gaz, woda, ogrzewanie centralne, prąd. Dba o porządek wokół nieruchomości, jak również w jej wnętrzu. Organizuje spotkania Wspólnoty Mieszkaniowej, na której mogą być poruszone aktualne problemy mieszkańców. Administrator odpowiada również za korespondencję, pobieranie czynszu oraz właściwą komunikację pomiędzy Wspólnotą Mieszkaniową a zarządcą, dlatego niejednokrotnie zarządcy nieruchomości zatrudniają administratorów, w celu zapewnienia chociażby szybszej naprawy małych usterek, bądź usprawnień związanych z wywózką śmieci, bądź problemami z ogrzewaniem, które wpływają na komfort mieszkańców.


Tymczasem zarządca nieruchomości realizuje cele długofalowe, związane z utrzymaniem atrakcyjności nieruchomości, bądź podniesieniem jej poziomu. Wiąże się to z posiadaniem właściwego planu zarządzania nieruchomościami, który często pozostaje niedoceniany, stanowi jednak integralne narzędzie pracy zarządcy. W tym planie zostają uwzględnione wysokobudżetowe inwestycje oraz ich uzasadnienie. W związku z wysokim poziomem odpowiedzialności, jaki spoczywa na zarządcy, musi być człowiekiem elastycznym oraz świadomym w aktualnych trendach na rynku nieruchomości, aby w razie potrzeby podjąć właściwe decyzje, chroniące atrakcyjność i funkcjonalność nieruchomości. Pojawia się coraz więcej ofert firm świadczących usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami. Warto jest jednak poświęcić chwilę na ich wertowanie, by bliżej zapoznać się z doświadczeniem oraz kwalifikacjami poszczególnych. Najlepiej brać pod uwagę oraz korzystać z pomocy firm, z którymi komunikacja odbywa się w maksymalnie cyfrowy sposób. Również za pośrednictwem internetu, co znacząco wpływa na szybkość wymiany informacji oraz podejmowanie ewentualnych, niecierpiących zwłok decyzji.